Kanał La Manche 2024

Kanał La Manche 2024

Ten rejs z pewnością będzie fajną i niezapomnianą przygodą

Kilka słów wstępu

Z końcem maja Don Kichot wypływa w rejs wzdłuż północnych wybrzeży Europy przez Kanał Kiloński.

Rejs będzie się składał z tygodniowych etapów (sobota – sobota) za wyjątkiem pierwszego, który z tytułu tego, że Boże Ciało wypada wyjątkowo wcześnie (30 maja) będzie trwał dwa dni dłużej.

Trasa rejsu

O trasie rejsu

Płyniemy przez kanał La Manche, przez Anglików zwany „Kanałem Angielskim” do wysp Normandzkich i francuskiego portu St.Malo. Na dzień dzisiejszy zaplanowane jest 5 etapów „w tą i z powrotem”.

Jednak niezależnie od tego trzy pierwsze etapy są „sztywne” co do trasy i terminów, następne dwa co do terminów, ostatni dla odmiany na bank skończy się w Kołobrzegu, jednak jego termin na dzień dzisiejszy jest orientacyjny. Może się okazać, że będzie jeszcze jeden etap gdyby na powrót do Kołobrzegu w zaplanowanym terminie zabrakło czasu. 

Grafik etapów:

  1. 30.05 – 8.06 Kołobrzeg – Amsterdam/Den Helder (1 wolna koja)
  2. 8.06 – 15.06 Amsterdam/Den Helder – Calais (1 wolna koja)
  3. 15.06 – 22.06 Calais – Cherbourg (1 wolna koja)
  4. 22.06 – 6.07 Cherbourg – St. Malo – Cuxhaven
  5.  6.07 – 13.07 Cuxhaven – Kołobrzeg.  

Zapraszam na trzy pierwsze etapy, pozostał jeszcze  miesiąc z hakiem ! 

Płyniemy rekreacyjnie

Płyniemy rekreacyjnie, raczej „daysailingowo”,  bez napinki i niepotrzebnego ryzyka, dlatego porty wymiany załóg są orientacyjne. Będziemy się oczywiście  starali realizować plan, ale nie za wszelką cenę, zawsze zgodnie z  „Regulaminem Zbieraja”.

Dla tych , którzy nie wiedzą o kim i o czym mowa „Zbieraj” – to ksywa kpt. Janusza Zbierajewskiego, zmarłego niedawno, niemal legendarnego kapitana żaglowców, zaś  słynny regulamin składa się z trzech punktów:

  • ma być bezpiecznie
  • ma być fajnie
  • koniec regulaminu

Dotarcie do portu

Dlatego preferowany sposób dotarcia do portu, w którym cumuje Don Kichot  to wynajęcie samochodu (dużego kombi lub busa) i rozliczenie kosztów wynajmu i paliwa niezbędnego na przejazd w obie strony  solidarnie przez obie załogi. 

Duże, „sieciowe” wypożyczalnie pozwalają odebrać samochód np. w Poznaniu, a oddać w Łodzi. Koszt wynajęcia takiego auta to około 300 zł za dobę.   

Logistyka rejsu

Don Kichot nie jest jednostką komercyjną, więc koszty etapu (opłaty portowe, paliwo, żerełko itp.) dzielimy solidarnie na wszystkich jego uczestników i opłacamy z „kasy jachtowej”.

Dodatkowo mile widziana darowizna na specjalne subkonto bankowe zgodnie z aktualnymi przepisami skarbowymi dotyczącymi darowizn. Uzyskane w ten sposób pieniążki zostaną w całości przeznaczone na Don Kichota, czyli inwestycje w jego wyposażenie, utrzymanie itp.

Numer rachunku bankowego, e-mail i telefon do armatora jachtu w zakładce „Kontakt

Pozycja Don Kichota

Scroll to Top